Tort Wielkanocny

Kochani !

Z okazji Świąt Wielkanocnych chciałabym Wam złożyć najlepsze życzenia, zdrowia, samych szczęśliwych dni, słońca i miłości.

W te Święta na naszym stole oprócz babek i sernika króluje Tort. Bardzo słodki, kolorowy, wielkanocny tort. Zamiast klasycznego kremu, warstwy biszkoptowe przełożone są kremem budyniowym zrobionym z soków przecierowych ( jak w cieście Shrek ). Wierzchnia warstwa to biszkopty zalane śmietanowym kremem z kawałkami brzoskwiń. Całość została udekorowana czekoladowym wielkanocnym gniazdkiem 🙂


Składniki :

Biszkopt :

5 jajek

1 szklanka* cukru

1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią

1 szklanka* mąki pszennej

0,5 szklanki* mąki ziemniaczanej


Pomarańczowa masa budyniowa :

660 ml pomarańczowego soku przecierowego (Kubuś, Pysio)

2 budynie waniliowe

2 łyżki cukru



Zielona masa budyniowa :

660 ml zielonego soku przecierowego (Kubuś, Pysio)

2 budynie waniliowe

2 łyżki cukru

Dodatkowo :

mała paczka biszkoptów

puszka brzoskwiń w syropie

330 ml śmietanki kremówki 30%

250g serka mascarpone

1 łyżka cukru pudru

2 łyżeczki żelatyny rozpuszczone w kilku łyżkach wrzątku

czekoladowe jajeczka i wiórki do dekoracji

* szklanka o pojemności 250 ml

Sposób przygotowania :

Biszkopt :

Jajka ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym na parze ( miskę z jajkami umieszczamy w garnku z gotującą się wodą , cały czas ubijając ) Ubijamy do czasu aż masa stanie się biała i puszysta (powinna podwoić swoją objętość) . Wyciągamy z kąpieli i delikatnie mieszamy za pomocą trzepaczki , łyżka po łyżce , z przesianymi mąkami.

Ciasto przelewamy do formy (śr. 26cm) wyłożonej papierem do pieczenia (spód) i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 160ºC przez 25 minut, do suchego patyczka. Studzimy w piekarniku ( można go upiec dzień wcześniej ).

Po wystudzeniu biszkopt przecinamy na 2 równe kręgi.


Masy budyniowe :

Pomarańczowy sok przelewamy do rondelka , dodajemy proszki budyniowe i cukier . Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia . Wstawiamy na gaz i gotujemy tak jak budyń .

W formie od pieczenia umieszczamy pierwszy blat biszkoptowy, nasączamy go sokiem z brzoskwiń i wylewamy na niego pomarańczowy budyń. Nakrywamy drugim blatem, który również skrapiamy sokiem brzoskwiniowym.

Zielony sok przelewamy do rondelka , dodajemy proszki budyniowe i cukier . Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia . Wstawiamy na gaz i gotujemy tak jak budyń . Przygotowany, ciepły budyń przelewamy na drugi biszkopt.

Na zielonej warstwie układamy biszkopty.

Brzoskwinie odsączamy z syropu i kroimy w kosteczkę.

Żelatynę rozpuszczamy i studzimy.

Śmietankę ubijamy na sztywno razem z serkiem i cukrem pudrem. Gdy masa będzie sztywna, odkładamy trochę do miseczki do dekoracji brzegu tortu. Resztę masy śmietanowej mieszamy z kawałkami brzoskwiń i ostudzoną żelatyną. Masę wylewamy na wierzch tortu, wyrównujemy i schładzamy całość ok. 2 godziny w lodówce.

Po tym czasie tort wyjmujemy z formy i odłożonym kremem śmietanowym dekorujemy brzegi. Wierzch ozdabiamy czekoladowym gniazdkiem.

Dobrze schładzamy.


Smacznego !



Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s